Սպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ» Իրանի դեմ նոր պшտերազմը օգուտ չի բերի տարածաշրջանին. Էրդողան Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Գործող իշխանությունները մտադիր են ընտրություններից հետո բարձրացնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը․ «Ուժեղ Հայաստան» ՀԷՑ-ը խլվել է եւ գործընթացը քաղաքական է. Դավիթ Ղազինյան Ոչ մի պետություն դեռևս չունի կառուցված մոդուլային ԱԷԿ, որ տեսնես՝ ինչպես է այն աշխատում․ Ղազինյան ՀԾԿՀ նախագահն ընդունեց, որ ՀԷՑ-ի վերցրած վարկերի տոկոսները վճարում է սեփականատերը՝ հիմնավորելով, որ ՀԷՑ-ը խլվել է. Դավիթ Ղազինյան ՀԷՑ-ում 40 տոկոսով ավելացել է վթարների թիվը, իրենք հայտարարում են, որ չի աճել. Դավիթ Ղազինյան
Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն
Վերջին տարիներին Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ արձանագրված խնդիրները իշխանության կողմից շարունակվում են ներկայացվել որպես աննախադեպ հաջողություններ։ Սակայն այդ հայտարարությունների ֆոնին երկրում նկատվում է մեկ այլ գործընթաց՝ ներքին վերահսկողության մեխանիզմների կոշտացում և քաղաքական դաշտի սեղմում։ Արտաքին հարթակում զիջումների և ներսում «պտուտակների ամրացման» այս զուգահեռ ընթացքը ավելի ու ավելի տեսանելի է դառնում։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ հանդիպումը հանրային դաշտում լայն քննարկման առիթ տվեց։ Քննադատների գնահատմամբ՝ Հայաստանի վարչապետը այդ բանակցություններում հանդես եկավ թույլ դիրքերից՝ փորձելով առավելագույնս հաճոյանալ արևմտյան գործընկերներին։ Առցանց օգտատերերը ուշադրություն դարձրեցին ոչ միայն բովանդակային, այլև խորհրդանշական դրվագներին՝ արձանագրելով, որ հանդիպման մթնոլորտը և ներկայացման ձևը ևս ընդգծում էին անհավասարության տպավորությունը։
Առավել լուրջ հարցեր են ծագում ամերիկյան փոքր մոդուլային միջուկային ռեակտորների տեղադրման շուրջ քննարկվող պայմանների առնչությամբ։ Ըստ հրապարակված տվյալների՝ առաջարկվող տարբերակը զգալիորեն զիջում է այլ երկրների ներկայացրած առաջարկներին թե՛ հզորության, թե՛ տնտեսական արդյունավետության տեսանկյունից։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է շուրջ ինը միլիարդ դոլար, ինչը Հայաստանի համար նշանակում է պետական պարտքի էական աճ։ Իշխանությունները փորձում են այդ բեռը ներկայացնել որպես ներդրումային հնարավորություն, սակայն տնտեսագետների մի մասը զգուշացնում է երկարաժամկետ ֆինանսական ռիսկերի մասին։
Մինչ արտաքին քաղաքականության այս ուղղությամբ առաջանում են նոր պարտավորություններ, ներքաղաքական դաշտում շարունակվում է վերահսկողության խստացումը։ Վերջին ամիսներին ընդունված կամ նախաձեռնված մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ ընդլայնում են պետության պատժիչ գործիքակազմը։ Հեռուստաեթերի սահմանափակումները, ինչպես նաև իշխանություններին քննադատող հայտարարությունների նկատմամբ իրավական կոշտ մոտեցումները ընդդիմադիր շրջանակներում գնահատվում են որպես խոսքի ազատության նեղացում։
Ընդդիմադիր գործիչների, իշխանությանը քննադատող հանրային դեմքերի և Եկեղեցու պաշտպանությամբ հանդես եկած անձանց նկատմամբ հարուցված քրեական գործերն ու ձերբակալությունները դարձել են քաղաքական օրակարգի անբաժան մաս։ Բռնաճնշումների այս շղթայի ամենաաղմկահարույց դրվագը Ամենայն հայոց կաթողիկոսի դեմ հարուցված քրեական գործն էր, որը լայն արձագանք ստացավ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ արտերկրում։ Քննադատները դա դիտարկում են որպես քաղաքական հակամարտության տեղափոխում իրավական դաշտ։
Ստեղծված պատկերն ընդգծում է հակասական մի միտում․ արտաքին հարաբերություններում իշխանությունը պատրաստակամ է ընդունել Հայաստանի համար ոչ միշտ շահավետ պայմաններ, իսկ ներքին դաշտում ուժեղացնում է վերահսկողությունն ու ճնշումները։ Այս երկակի մոտեցումը շատերի կողմից ընկալվում է որպես իշխանության պահպանման ռազմավարություն՝ անկախ դրա երկարաժամկետ հետևանքներից։
Երկրորդ ժամկետի ավարտին վարչապետի քաղաքական վարքագիծը գնահատվում է իշխանությունը պահպանելու տրամաբանությամբ։ Քննադատների կարծիքով՝ այն խոստումները, որոնցով իշխանությունը ձևավորվել էր առաջին փուլում՝ օրենքի գերակայություն, ժողովրդավարական արժեքներ, համակարգային փոփոխություններ, այսօր փոխարինվում են քաղաքական նպատակահարմարությամբ պայմանավորված որոշումներով։
Այս ֆոնին ընդդիմադիր դաշտում ձևավորվում են այլընտրանքային ծրագրեր։ Մասնավորապես, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը ներկայացնում է հինգ տնտեսական քայլերից բաղկացած ռազմավարություն, որը, ըստ նախաձեռնողների, ուղղված է տնտեսական ակտիվության խթանմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը և ֆինանսական բեռի նվազեցմանը։ Կուսակցության առաջնորդի խոսքով՝ այդ ծրագիրը կարող է դառնալ երկրում կայունության և զարգացման նոր ուղենիշ։
Հայաստանի առաջ ծառացած ընտրությունը, ըստ էության, ձևակերպվում է երկու մոտեցումների միջև․ արտաքին պայմանների ընդունում և ներքին վերահսկողության խստացում, թե՞ տնտեսական վերակառուցման և կառավարման այլ մոդել։ Քաղաքական զարգացումների ընթացքը ցույց կտա, թե հանրությունը որ ուղղությունն է համարում երկրի ապագայի համար առավել վստահելի։
«ՀայաՔվեն» հաստատակամ է Արցախը երբևէ դարձյալ հայկականացնելու առաքելության հարցումՀայը տարբեր փուլերում իր խելամիտ և ռացիոնալ որոշումը կայացրել է, և մեր հավաքական ճակատագրի հարցը կրկին կախված է մեր սկզբունքային դիրքորոշումներից․ Աբրահամյան «ՀայաՔվե» միավորումը տարածքային գրասենյակ բացեց Արարատի մարզի Մասիս համայնքումԲաքվում հայ են դատում, Երևանում իշխանությունները դիսկոտեկ են անում և զվարճանում․ Մենուա ՍողոմոնյանUcom-ը և Hero House Yerevan-ը կշարունակեն համագործակցել Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները. Գագիկ Ծառուկյան Արտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Ընտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Այն մասին, թե ինչպիսի բանակ ենք մենք կառուցելու իշխանության գալուց հետո. Ավետիք Չալաբյան«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Սրտանց շնորհավորում եմ եզդիական համայնքին Սուրբ Նաբիի (Խըդըր Նաբիի) տոնի առթիվ․ Նարեկ ԿարապետյանԱմասիայում Ադրբեջանցիներ են վերադառնում, Երևանում սկանդալային կրակոցներ են․ Էդմոն ՄարուքյանԻրենց` պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն չգիտի ինչպես ծախսի թոշակըԲովանդակային քննարկում՝ բաժանարար խոսույթի փոխարեն․ Շաքե ԻսայանՖեյսբուքի սրտկներից դուրս իրական կյանքն է, որտեղ փոփոխությունների սպասում կա և լինելու է փոփոխություն, լինելու է Ուժեղ Հայաստան. Մարիաննա ՂահրամանյանԹուրքիայի Արտգործնախարարը հայտարարեց, որ աջակցում են Փաշինյանին Ադրբեջանական բենզին կգնե՞ք ԶՊՄԿ-ում «Գիրք նվիրելու օրը» անակնկալներով անցավԱմենաինտելեկտուալ, ամենամեծ, ամենահայրենասեր, ամենա–ամենա՝ Ամենայն հայոց բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը ծնվել է հենց այս օրը. Մհեր ԱվետիսյանՊարտադիր կանխարգելիչ հետազոտություն անվճար, տարեկան մեկ անգամ. Հրայր ԿամենդատյանՍուրեն Սուրենյանցը ներկայացրեց «Ոչ Արևմտյան Ադրբեջանին» ժողովրդական շարժումը (տեսանյութ) Մեր բանակը կարող է կրկին լինել ամենահզորը տարածաշրջանում․ Ավետիք ՉալաբյանԱրցախի վերահայացումը մեր քաղաքական ուղեգծի առանցքային տարրերից մեկն է լինելու. Ավետիք Չալաբյան Պետությունը պետք է աջակցի կրթությունից հետո համայնք վերադարձող երիտասարդին․ Ցոլակ ԱկոպյանԹուրքիան և Ադրբեջանը չպետք է թելադրեն Հայաստանի ապագան․ Արմեն ՄանվելյանՄեկնարկել է «Հաղորդակցության եղանակների բարեկամության մոնիթորինգ - 2025» շնորհանդեսը (լուսանկարներ, տեսանյութ)Խոշոր հարկատուների առանցքային դերը ՀՀ պետական բյուջեում Մարթա Կոսը մարտի 19-20-ը կայցելի Հայաստան Սպասվում է կարճատև անձրև. օդի ջերմաստիճանը կնվազի Ինձ են դիմել «Համահայկական ճակատ» շարժման կազմում գործող համանուն կուսակցության և «Ժողովրդական աշխարհազոր»-ի մի խումբ մեր հայրենակիցներ. Արշակ ԿարապետյանՎերադարձնենք լավատեսությունը հայ գյուղացուն. այգիներում չմթերված բերք չի՛ մնալու. տեսանյութՈւկրաինայի հարցով եռակողմ բանակցություններն այս պահին գտնվում են այն փուլում, որը հանրային քննարկում չի նախատեսում. Պեսկով Եթե Ռուսաստանի կողքին լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, սպшռնալիքը կլինի մշտական. Մեդվեդև ԱՄՆ զինnւժը դիրքավnրվում է Իրանին հնարավոր հшրվածներ հասցնելու համար. The New York Times ԱրարատԲանկի գլխավոր հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ԿարդաLove 5-րդ հոբելյանական փառատոնը Հրդեհ է եղել երևանյան սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում Որոշ ժամանակ գազ չի լինի Պետական պարտքի բեռը ՀՀ քաղաքացիների ուսերին է. Նաիրի Սարգսյան ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Կառուցելու ենք առաջադեմ, տեխնոլոգիական և մարտունակ բանակ․ Ավետիք ՔերոբյանԻրականում ավագ դպրոցում սովորելը պիտի բարդ լիներ, որ հետո շրջանավարտները հանգիստ ընդունվեին բուհեր. Մենուա ՍողոմոնյանԿրթությունն ու մշակույթը` Սամվել Կարապետյանի ուշադրության կենտրոնում Մշակույթը մեր ազգային ինքնության հենասյուներից է․ Աննա ԿոստանյանԳերմանիումը կդարձնի պերովսկիտային մարտկոցները տիեզերքին համապատասխան Ինչպես պետք է գործի TRIPP-ը, եթե երբևիցե գործարկվի. Ավետիք ՉալաբյանԿիբեռհանցագործության դեմ պայքարը չափազանց կարևոր և արդիական հանձնառություն է. Հրայր ԿամենդատյանԲարձր ենք գնահատում Գագիկ Ծառուկյանի «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը, որը կոչված է համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության կարողությունները. Աշոտ ԳրիգորյանՄենք ամեն գնով պետք է պաշտպանենք մեր ինքնությունը․ Արթուր Վանեցյան