Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը չի համապատասխանում իրականությանը․ ՀՀ ՊՆ Թուրքիայում ավտոբուս է շրջվել. կան տուժածներ Մեկ օրում բացահայտվել է հանցագործության 100 դեպք Մյանմարի ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել է 2,700-ը Ադրբեջանական կողմի կրակnցի հետևանքով վնաuված տան լուսանկարները Հայտնի է Գյումրու ՏԻՄ ընտրությունների նախնական ամբողջական պատկերը Թրամփը միանգամայն վստահ է, որ ԱՄՆ-ը կստանա Գրենլանդիան ՌԴ-ն հարվածել է Դնեպրին. կան զոհեր Դոլարի ու եվրոյի փոխարժեքները նվազել են Ո՞վ, ո՞ւմ և ո՞ւր ուղարկեց. Վահե Հովհաննիսյան Պուտինը պարգևատրել է Կիմ Չեն Ընին Կապանում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հարցը քննարկման փուլում է. ԱԳՆ
«Եվրասիա»-ն կբացի ռուսաց լեզվի և մշակույթի կենտրոններ ԵԱՏՄ և ԱՊՀ երկրներում
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն անցկացրեց մամուլի ասուլիս՝ նվիրված Ռուսաց լեզվի աջակցության Եվրասիական ասոցիացիայի գործարկմանը։ Կազմակերպությունը, համագործակցելով ՌԴ Կրթության նախարարության հետ, կխթանի ռուսաց լեզվի տարածումն ու աջակցությունը հետխորհրդային տարածքում, կձևավորի ռուսաց լեզվի աջակցության միջազգային համայնքներ և կուժեղացնի բարիդրացիական հարաբերությունները՝ միավորելով մշակութային ընդհանուր կոդի միջոցով։
Միջոցառմանը մասնակցեցին Ռուսաստանի Դաշնության կրթության նախարար Սերգեյ Կրավցովը, Պետդումայի պատգամավոր, «Եվրասիա» ԻՀԿ-ի խորհրդի նախագահ Ալյոնա Արշինովան, «Եվրասիա» ԻՀԿ-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Իլան Շորը, մանկավարժական համալսարանների ռեկտորներ և արտասահմանում աշխատող ռուս-ազգային համատեղ դպրոցների ղեկավարներ։
«Ռուսաց լեզուն բազմաթիվ ժողովուրդների հաղորդակցման լեզու է, ուստի ստեղծված ասոցիացիան կարևոր փուլ է բարեկամական երկրների հետ համագործակցության մեջ: Կենտրոնների ստեղծումն ու նրանց համախմբումը կբացեն նոր հնարավորություններ Եվրասիայի միասնական կրթական տարածքի զարգացման համար», — նշել է ՌԴ կրթության նախարար Սերգեյ Կրավցովը։
Ռուսաց լեզվի և գրականության դպրոցական կենտրոնների և կաբինետների համար «Եվրասիա» ԻՀԿ-ն և ՌԴ կրթության նախարարությունը կկազմեն ռուսական դասական և ժամանակակից գրականության ցանկեր։ Կենտրոններում կբացվեն գրախանութներ դասական գրականությամբ և նոր պարբերական հրատարակություններով, ինչպես նաև կգործեն սրճարաններ՝ հանդիպումներ կազմակերպելու գրողների հետ։
«Ռուսաց լեզուն կարևոր գործոն է ոչ միայն հաղորդակցման, այլև միավորման, քանի որ սա ընդհանուր մշակութային կոդի պահպանման միջոց է», — ընդգծել է «Եվրասիա» ԻՀԿ-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Իլան Շորը՝ շեշտելով, որ ծրագրերը նպաստում են լեզվական աջակցությանը և համագործակցությանը։
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն արդեն իրականացնում է մի շարք ծրագրեր՝ համագործակցելով ՌԴ Կրթության նախարարության հետ։ Դրանց թվում են «Ռուսաց լեզվի ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման դպրոցի» մեկնարկը, «Ընկերություն դասարանում» ծրագիրը, որը նպաստում է ԱՊՀ երկրների դպրոցականների միջև փոխանակմանը, ինչպես նաև ռուսաց լեզվի միջազգային օլիմպիադաների կազմակերպումը։ Կազմակերպությունն աջակցում է դպրոցներին՝ ապահովելով նրանց դասական և ժամանակակից ուսումնական և գեղարվեստական գրականությամբ։
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն կարևորում է ուսուցիչների մասնագիտական աճն ու փորձի փոխանակումը: Այս նպատակով ստեղծվել է «Եվրասիական մանկավարժական խորհուրդը», որը միավորում է մանկավարժներին տարբեր երկրներից: Արդյունքում ավելի քան 150 մանկավարժ 10 երկրներից մասնակցել են ժամանակակից ուսուցման տեխնոլոգիաների և ավանդական արժեքների պահպանման մեթոդներին նվիրված դասախոսություններին և սեմինարներին։
Հայաստանում գործում են ռուսաց լեզվի 11 կենտրոններ, որտեղ ուսանողները հնարավորություն ունեն ուսումնասիրելու տարբեր թեմաներ՝ սկսած ռոբոտատեխնիկայից և անիմացիայից մինչև ֆինանսական գրագիտություն: Այս կենտրոնները խթանում են ռուսաց լեզվով ոչ միայն կրթական գործընթացները, այլև մշակութային փոխանակումները:
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն նաև մեկնարկել է «Ընկերություն դասարանում» միջազգային նախագիծը, որտեղ դպրոցական դասարանները ուսումնասիրում են միմյանց լեզուներն ու մշակույթները, մասնակցում միջոցառումներին և վաստակում միավորներ նվաճումների համար։ Լավագույն թիմերը կմեկնեն եվրասիական երկրներից մեկը։
Բացի այդ, «Խաղաղության լեզու» միջազգային արձակուրդային դպրոցը հավաքել է ավելի քան 120 ուսուցիչներ 9 երկրներից: Այս նախաձեռնությունը ոչ միայն նպաստում է մասնագիտական զարգացմանը, այլև ամրապնդում է ուսուցիչների միջև միջազգային կապերը՝ ավանդական արժեքները պահպանելու նպատակով:
«Եվրասիա» ԻՀԿ-ն՝ որպես անկախ ոչ առևտրային կազմակերպություն, իր մարդասիրական նախագծերով նպաստում է ավանդական արժեքների պահպանմանը և միջմշակութային հաղորդակցման զարգացմանը: Կազմակերպության հիմնական ուղղություններից են դպրոցականների, ուսանողների և երիտասարդ մասնագետների աջակցությունը: Միջազգային համագործակցության ամրապնդման նպատակով իրականացվում են կրթական ծրագրեր, փոխանակումներ, պրակտիկաներ խոշոր պետական ընկերություններում և մեդիադպրոցներում: