Послание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницы Власти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданина Пашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных Минюста Человек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о Карапетяне Макрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизм Худатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделе Глава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границы «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказок Представители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласия Патрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи Ирана
Քրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները
Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում լարվածություն է առաջացրել այն փաստը, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ հարուցվել է քրեական գործ և կիրառվել է երկրից չհեռանալու սահմանափակում։ Տեղի ունեցածը լայն քննարկումների առիթ է դարձել թե քաղաքական, թե հասարակական շրջանակներում՝ արժանանալով կոշտ գնահատականների։
«Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը տեղի ունեցածը բնորոշել է որպես աննախադեպ քայլ։ Նրա խոսքով՝ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով եկեղեցուն, հիշատակել է տասնյոթերորդ դարը և պատմիչ Առաքել Դավրիժեցուն՝ նշելով, որ պատմական զուգահեռներ կան։ Կարապետյանը համաձայնել է այդ դիտարկման հետ, սակայն ներկայացրել իր մեկնաբանությունը։
«Դավրիժեցին գրել է ազգությամբ հայ ոմն Նիկոլ Թորոսովիչի մասին, ով դուրս էր եկել Հայ Առաքելական Եկեղեցու և Կաթողիկոսի դեմ, ցանկանում էր փոխել հայերի պատարագը լատինականի և պառակտում էր հայությունը։ Լեհաստանի հարյուր հիսուն հազար անդամ ունեցող հայ համայնքը, նրան հավատալով, փոխեց պատարագի լեզուն և ընդամենը երկու սերունդ հետո համայնքը ձուլվեց ու վերացավ։ Պատմիչը Նիկոլ Թորոսովիչին կոչել է սեփական ազգի դեմ դավեր նյութող։ Հետաքրքիր է՝ Փաշինյանը լավ է կարդացել Դավրիժեցու այս պատմությունը», – հայտարարել է Կարապետյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ եկեղեցու և պետության հարաբերություններում ստեղծված իրավիճակը վտանգավոր է ազգային ինքնության տեսանկյունից և կարող է խորացնել հասարակական բևեռացումը։
Սահմանադրագետ, «Մեր ձևով» շարժման անդամ Գոհար Մելոյանը նույնպես արձագանքել է կատարվածին՝ այն ներկայացնելով որպես բացառիկ դեպք ժամանակակից պատմության մեջ։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը հնագույն ինստիտուցիոնալ կառույց ունեցող երկիր է՝ տասնյոթ հարյուր տարվա պատմություն ունեցող Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցով, որի առաքելությունն է հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքի և ազգային ինքնության պահպանումը։
Մելոյանը նշել է, որ ժամանակակից պատմության մեջ չի հիշվում այլ պետություն, որտեղ ազգային եկեղեցու առաջնորդի նկատմամբ հարուցված լիներ քրեական հետապնդում և կիրառված լիներ խափանման միջոց։ Նրա համոզմամբ՝ այս քայլը հարցեր է առաջացնում պետության և եկեղեցու հարաբերությունների սահմանադրական սկզբունքների պահպանման վերաբերյալ։ Նա իր խոսքն ավարտել է Ամենայն Հայոց Հովվապետին առողջություն և անկոտրում կամք մաղթելով։
Իր հերթին, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Հայկ Իգնատյանը հրապարակային գրառմամբ հարցադրել է՝ արդյոք Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում նախաձեռնած անձինք գիտակցում են իրենց գործողությունների բարոյական և պատմական հետևանքները։ Նրա կարծիքով՝ ապագա սերունդները գնահատական են տալու այս իրադարձություններին, և դեռ ուշ չէ վերանայել որոշումները։
Տեղի ունեցածը հասարակական լայն արձագանք է առաջացրել նաև սոցիալական հարթակներում, որտեղ հնչում են թե աջակցող, թե քննադատական տեսակետներ։ Մասնագետների մի մասը շեշտում է իրավական գործընթացների անհրաժեշտությունը՝ անկախ անձի կարգավիճակից, մյուսները՝ ազգային և հոգևոր ինստիտուտների առանձնահատուկ դերի մասին։
Հարցը, սակայն, դուրս է միայն իրավական հարթությունից և վերածվում է արժեքային ու քաղաքական քննարկման։ Արդյոք եկեղեցու առաջնորդի նկատմամբ կիրառված քայլերը տեղավորվո՞ւմ են ժողովրդավարական չափանիշների և իրավական պետության սկզբունքների շրջանակում, թե՞ դրանք ընկալվելու են որպես քաղաքական ճնշման դրսևորում՝ այս հարցի շուրջ բանավեճը դեռ շարունակվելու է։ Միևնույն ժամանակ ակնհայտ է, որ ստեղծված իրավիճակը խորացնում է պետություն–եկեղեցի հարաբերությունների շուրջ առանց այդ էլ լարված մթնոլորտը և առաջիկայում կարող է դառնալ ներքաղաքական օրակարգի կարևոր թեմաներից մեկը։
Послание Католикоса: Наши души тревожатся из-за многочисленных нападок на нашу Святую Церковь Архиепископа Микаэла Аджапахяна 17 февраля выпишут из больницыВласти Армении передали Австрии обвиняемого в совершении краж гражданинаАкция в защиту Гарегина Второго в соборе Святых Гевондянц в БербанкеСледственный комитет «опровергнув», по сути фактически подтвердил: «Паст»«Серии» нападок на Национальную идентичность: «Паст»Впечатляющая заявка «Сильной Армении» и неприкрытая паника «Гражданского договора»: «Паст»Чем мешает Николу Пашиняну видеоролик Гимна? «Паст»Пашинян уволил главу Агентства по защите персональных данных МинюстаЧеловек с гражданством другой страны не может быть кандидатом в премьер-министры Армении - Пашинян о КарапетянеМакрон хочет лишать права участия в выборах за антисемитизмХудатян и Копыркин обсудили вопрос продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭСTeam Holding объявляет о начале второго этапа размещения долларовых облигаций; Андеррайтер - Freedom Broker Armenia.Кремль подтвердил новый раунд трехсторонних переговоров на следующей неделеГлава миссии ЕС в Армении: С августа 2025 года у нас есть свободный доступ ко всем участкам границыОплату услуг Ucom теперь можно осуществлять через Fast Shift «Сказка о царе Салтане» братьев Андреасян превзошла в России предпродажи всех последних сказокПредставители армянской Диаспоры призывали власти РА и ААЦ урегулировать все разногласияПатрульные самолеты ВМС США провели разведку вблизи ИранаТрамп анонсировал визит в Китай в апрелеСоздают хаос, а затем думают, как его преодолеть: «Паст»Противоположная сторона… антицерковной «реформы»: «Паст»Ucom предлагает корпоративным клиентам комплексную услугу по построению внутренних сетей С какой политической силой будет участвовать на выборах «Страна для жизни»? «Паст»На пути к разрушению церкви «хватается за пену»: «Паст»Еврокомиссия объявила о мерах по ускорению производства дронов и систем противодействия имВодитель пострадавшего вследствие камнепада на проспекте Мясникяна автомобиля рассказал, как это былоВ Армении начнет работать монетизация YouTubeСуд в Германии приговорил к тюремному сроку гражданина США по делу о шпионаже в пользу КитаяЮнибанк стал членом А-уровня Армяно-британской торгово-промышленной палаты Зимние приключения продолжаются в Myler: Idram&IDBankСовет Европы согласился лишить дипломатического иммунитета бывшего генсека в связи с делом Эпштейна Сила одного драма — общественной организации Матeмик Учёные впервые исследовали банки Дарвина с помощью уникального лазерного метода без вскрытияРубен Варданян: Я представляю армянский народ здесь, на этом суде, не боюсь никакого наказания или решенияПервый трейлер «Дьявол носит Prada 2» — смех, интриги и стильВалерий Царукян продолжит карьеру в «Ахмате»В Москве состоится масштабное шоу скрипача-виртуоза Самвела АйрапетянаТрамп: Иран поступил бы глупо, если бы не заключил сделку с СШАНетаньяху обсудил в Вашингтоне с Уиткоффом и Кушнером переговоры США с ИраномК каким ещё мерам прибегнет Пашинян, чтобы сорвать Собрание епископов? «Паст»Попытаются применить «западный» сценарий в «армянизированном» варианте: «Паст»В прошлом ЭСА на протяжении многих лет оказывала поддержку Церкви: «Паст»В Польше создают военный резерв повышенной готовностиSCMP: в Китае обнаружили антитело для борьбы с лихорадкой SFTSВновь открылся филиал IDBank «Нор Норк»Вице-президент США Дж. Д. Вэнс прибыл в резиденцию премьер-министра Республики АрменияЕвропа пытается вредить взаимодействию России и Закавказья — ЛавровСуд над бывшим премьером Арцаха Рубеном Варданяном в Баку продолжится 10 февраляФСБ объявила, что подозреваемые в покушении на замглавы ГРУ Владимира Алексеева признали вину