Ucom Supports Youth Environmental Education Ucom Supports the Next “SunChild” Festival in Armenia France defense minister: Armenia will be provided with short-, medium-range missiles if necessary Kremlin: Armenia has not officially notified about CSTO membership suspension MoD: Armenia army did not fire at Azerbaijani positions With the support of Ucom, the 18th annual international microelectronics olympiad was held AMD 3,500,572 to the “SOS Children’s Villages” Armenian Charity Foundation IDBank’s new offer for business With Ucom’s Level Up tariff plans subscribers have unlimited access to Netflix, Duolingo and Zoom During EURO 2020 Ucom subscribers to take part in the uMeter voting and draw Let’s weave kindness: The “Power of one dram” initiative is one year old. On June 1, events were held with the financing of IDBank
Սփյուռքը բարձրաձայնում է․ Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա՝ ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու
Աշխարհասփյուռ հայությունը վերջին օրերին համախմբված ձայնով հանդես է գալիս ի պաշտպանություն Հայ Առաքելական Եկեղեցու՝ կազմակերպելով ակցիաներ, տարածելով հայտարարություններ և կոչ անելով դադարեցնել եկեղեցու և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ իրականացվող քայլերը։ Սփյուռքյան կառույցները պնդում են, որ ստեղծված իրավիճակը վտանգում է ազգային միասնությունն ու Հայաստան–Սփյուռք հարաբերությունների հիմքերը։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը խիստ հայտարարությամբ դատապարտել է Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությունների գործողությունները Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ։ Կազմակերպությունը «ափսոսանքով և ամենախիստ ձևով» արձագանքել է եկեղեցու դեմ իրականացվող ճնշումներին՝ ընդգծելով, որ իրավիճակը հատել է նոր սահմանագիծ, հատկապես Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ նախաձեռնված դատական գործընթացների ֆոնին։ Հայտարարությունում շեշտվում է, որ նման հարցերը պատկանում են բացառապես հոգևորականության իրավասությանը, իսկ եկեղեցու առաջնորդի և հոգևոր հիերարխիայի դեմ արշավը անթույլատրելի հարված է հայկական ազգային ինքնության առանցքային հենասյուներից մեկին։
Ֆրանսահայ կառույցը նախազգուշացրել է ներքին պառակտումների խորացման վտանգի մասին այն ժամանակահատվածում, երբ Հայաստանը կանգնած է լուրջ արտաքին մարտահրավերների առաջ։ Ըստ հայտարարության՝ նման զարգացումները կարող են թուլացնել թե՛ հայրենիքը, թե՛ սփյուռքը և ձեռնտու են միայն հայ ժողովրդի հակառակորդներին։ Կազմակերպությունը տեղի ունեցողը որակել է քաղաքականապես դրդված և ազգային միասնությանը վնաս հասցնող գործընթաց։ Միաժամանակ կոչ է արվել իշխանություններին փոխել ընթացքը և անհապաղ դադարեցնել այն, ինչ կազմակերպությունը գնահատում է որպես չարաշահումներ։ Պահանջ է ներկայացվել նաև վերանայել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Գերագույն հոգևոր խորհրդի վեց անդամ եպիսկոպոսների և նրա քարտուղարի նկատմամբ ընդունված որոշումները։ Հայտարարության ավարտին վերահաստատվել է հարգանքն ու լիակատար աջակցությունը Գարեգին Երկրորդին և Հայ Առաքելական Եկեղեցուն։
Նմանատիպ կոշտ արձագանք է հնչել նաև Արգենտինայի Հանրապետության հայկական կազմակերպություններից։ Նրանք խիստ մտահոգությամբ դատապարտել են Հայաստանի կառավարության որոշումը, որով արգելվել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ելքը երկրից՝ նրան թույլ չտալով մասնակցել Ավստրիայում կայանալիք եպիսկոպոսաց ժողովին։ Արգենտինահայ կառույցները նշում են, որ այս քայլը մեկուսացված դեպք չէ, այլ մաս է կազմում ավելի լայն գործընթացի, որը, նրանց գնահատմամբ, բնութագրվում է պետական ինստիտուտների թուլացմամբ և իշխանության կողմից վերահսկողության ուժեղացմամբ։
Հայտարարությունում ընդգծվում է, որ վերջին տարիներին նկատվում են համակարգված ճնշումներ քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ, դատական գործընթացներ և կալանավորումներ, որոնք հիմնավոր կասկածներ են առաջացնում քաղաքական դրդապատճառների առկայության վերաբերյալ։ Նշվում են նաև քննադատողների նկատմամբ հալածանքները, որոնք սահմանափակում են բազմակարծությունն ու խոսքի ազատությունը։ Առանձին անդրադարձ է կատարվել սփյուռքի հասցեին հնչեցվող մեղադրանքներին, որոնց միջոցով, ըստ հայտարարության, փորձ է արվում արհեստական պառակտում մտցնել Հայաստանի և աշխարհասփյուռ հայության միջև։
Արգենտինայի հայկական կազմակերպությունները հատուկ ընդգծել են, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցին քաղաքական կառույց չէ և չի կարող դիտարկվել որպես իշխանությանը ենթակա մարմին։ Այն, նրանց ձևակերպմամբ, հազարամյա ինքնության հոգևոր հենասյունն է և հավատքի պահապանը։ Եկեղեցու և պետության բաժանումը պետք է երաշխավորի անկախություն և փոխադարձ հարգանք, ոչ թե դառնա ճնշման գործիք։ Կաթողիկոսի նկատմամբ կիրառված արգելքը, ըստ նրանց, տագնապալի նախադեպ է, քանի որ խոչընդոտում է ազատ տեղաշարժի իրավունքը և ընկալվում է որպես պետական միջամտություն ազգային եկեղեցու ներքին կյանքին։
Ֆրանսիայից մինչև Արգենտինա հնչող հայտարարությունները վկայում են, որ եկեղեցու շուրջ ձևավորված լարվածությունը վաղուց դուրս է եկել ներքաղաքական օրակարգի սահմաններից։ Սփյուռքի տարբեր համայնքներ դա ընկալում են ոչ միայն որպես կրոնական հարց, այլ որպես ազգային ինքնության, համազգային համերաշխության և Հայաստան–Սփյուռք հարաբերությունների փորձություն։ Ստեղծված իրավիճակում աշխարհասփյուռ հայությունը հստակ ազդակ է ուղարկում, որ եկեղեցու և նրա առաջնորդի նկատմամբ ցանկացած քայլ դիտարկվելու է համազգային չափանիշներով և արձագանք ստանալու է աշխարհի տարբեր անկյուններից։